הר הכסף- כל מה שצריך לדעת על איתור כספים אבודים!

כמעט לכל אדם במהלך חייו נצברים כספים במקומות שונים ובתחנות שונות בחיים, זה יכול להיות קופת גמל אשר פתחו לו ההורים, קרן פנסיה שנפתחה תחת מעסיק מסוים ולאחר מעבר למעסיק אחר נפתחה קרן פנסיה אחרת, פיקדון ישן בבנק, פיצויים שלא נמשכו , תוכניות חסכון וכספי פנסיה של נפטר ועוד …
כל הכספים הנ”ל מוגדרים בלשון העם כ”כספים אבודים” ,כלומר תכניות שסביר שהחוסך אינו מודע כי הן קיימות ומעוניין לבדוק ולאתר את אותם “כספים אבודים” בצורה מרוכזת על מנת לא “לפספס” שום תוכנית או כספים הרשומים על שמו.

הר הכסף- מערכת איתור כספים אבודים של משרד האוצר , כיצד זה עובד?

הר הכסף הינה פלטפורמה חינמית (אתר אינטרנט) שהקים משרד האוצר במטרה לאפשר לאותם חוסכים לאתר את כל התוכניות הלא פעילות הקיימות על שמם בכל הגופים במשק.
כל חוסך יכול לבצע בקלות בדיקה עצמית ב”הר הכסף” כאשר כל מה שנדרש ממנו הוא פרטי תעודת הזהות ,תאריך ההנפקה של התעודה ,מענה על מספר שאלות זיהוי וזהו לאחר מכן כל רשימת הגופים בהם קיימים “כספים אבודים” יופיעו באתר.

חשוב לדעת- כל חוסך מוגבל ב 10 כניסות בלבד לאיתור כספים אבודים על שמו ב”הר הכסף”- במידה ומחפש כספים עבור קרוב שנפטר יעמדו לרשותו 10 חיפושים לכל קרוב אשר מבקש לאתר את הכספים הרשומים על שמו.

מה נוכל למצוא בהר הכסף?

לאחר כניסה לאתר ואימות יקבל החוסך רשימה של כל הגופים בהם מתנהלים כספים על שמו ללא פעילות (לפחות שנה)-בין התוכניות שניתן לאתר לדוגמא: קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות, קופות גמל, ולאחרונה נוספה גם אפשרות לאיתור חברות בהן קיים כיסוי לביטוח חיים פעיל ללא חסכון .

עם המידע הראשוני יוכל לפנות לגוף המנהל ולבדוק אפשרויות לגבי הכספים אותם איתר (משיכה, ניוד, איחוד כספים ועוד)- אנו נמליץ תמיד להיוועץ באיש מקצוע על מנת לקבל החלטה מה לעשות עם הכספים זאת כיוון שלכל תוכנית יש את המאפיינים שלה וכדי להימנע מטעויות כדאי תמיד לפנות לאיש מקצוע.

מדוע חברות הביטוח והבנקים לא פונים לחוסך להודיע לו כי קיימים כספים על שמו?

הגופים המנהלים כספים פנסיוניים מחויבים להודיע לחוסך כי קיימים כספים על שמו, בסכומים גבוהים הם אף מחויבים לשלוח דו”ח מדי רבעון , אך לעיתים הכתובת המעודכנת אצל אותם גופים השתנתה כך שהמידע אינו מגיע לחוסך.
מעבר לכך התהליך של איסוף מכתבים הוא מסורבל ולא מעניק באמת וודאות כי לא קיימים “כספים אבודים” נוספים .
הר הכסף למעשה מנסה למנוע את המצב המתואר לעיל, ומציע בדיקה רוחבית אשר מעניקה לחוסך וודאות כי לא נותרו כספים על שמו בגופים עליהם הוא אינו יודע .

הר הכסף 2 – שחזור ההצלחה!

לאחר שהושק אתר הר הכסף לאיתור תכניות פנסיוניות ב 2016 , זיהה משרד האוצר צורך נוסף והוא איתור פיקדונות רדומים בבנקים של לקוחות מנותקי קשר , אותם לא היה ניתן לאתר בצורה מרוכזת אלא רק בבירור באופן פרטני מול כל בנק בנפרד.
נכון להיום קיימים בידי הבנקים כ 500 אלף  “פיקדונות רדומים” בהיקף כולל של מעל 9 מיליארד ש”ח!!  לפני שכל אחד מפליג בחלומות על התעשרות מהירה מאיתור פקדון רדום , נציין כי רוב הפיקדונות הרדומים הם בסכומים הנמוכים מ 1,000 ש”ח  ובחלקם הגדול אף מדובר בעשרות שקלים בלבד, אך עדיין מדובר בכספים אשר לא נדרשו.
פיקדונות רדומים מוגדרים כאלו שהבנק לא הצליח לאתר את הלקוח כחודשיים לפני מועד הפרעון ו/או חשבונות בהן קיימת יתרה נמוכה, לא יוצגו חשבונות פעילים או כאלה אשר לא הגיע מועד פירעונם.

חשוב לציין- המידע המתקבל אינו כולל סכומים צבורים, סוג חשבון, או מידע פרטני מסוג זה- מה שיוצג הוא האם קיימים כספים ובאיזה בנק מעבר לכך נדרשת בדיקה פרטנית מול אותו בנק.
גם באיתור חשבונות בנק ניתן לברר עבור קרוב שנפטר וגם כאן קיימת מגבלה של 10 חיפושים לכל תעודת זהות.

האם יש דרך טובה יותר לאתר “כספים אבודים”?

כאמור הר הכסף נותן תמונת מצב לגבי היכן קיימים “כספים רדומים” על שם החוסך אך אינו מספק מידע מפורט הנדרש על מנת לקבל החלטה, כמו’כ הר הכסף אינו נותן מידע לגבי תכניות פעילות בהן יש הפקדות שוטפות , על מנת לקבל תמונה ברורה יותר ומפורטת מומלץ לבצע בדיקה באמצעות “המסלקה הפנסיונית” אמנם המערכת הנה בתשלום אך התמונה אשר תתקבל היא מפורטת מאוד וכוללת את כל הכספים על שם החוסך , עלויות ניהול, מסלולים , סכומי צבירה ועוד.
אנו מציעים לך להשאיר פרטיך מטה על מנת שנפיק עבורך דו”ח מפורט מהמסלקה הפנסיונית הכולל את כל הכספים אשר נצברו על שמך במהלך השנים.

 

 

 

תפריט
נגישות
Open chat
צריכים עזרה?
איך אפשר לעזור ?