תכנון פרישה

תכנון פרישה –לצאת לפנסיה בלי דאגות לעתיד.

שנים חלמתם להגיע לרגע בו אתם יושבים רגל על רגל בבית הקפה האהוב עליכם בבוקר , יש לכם יותר זמן לעצמכם ולמשפחה, ואפילו יש באפשרותכם לעזור לילדים מבחינה פיננסית, אירוע הפרישה מביא עמו חששות גדולים מאוד, אך תכנון נכון וקבלת החלטות מושכלת בהחלט יכולה להביא את הפורש לאותו מקום אותו דמיין כאשר יהיה בפנסיה.

מה זה אומר לצאת לפנסיה? מתי אפשר לצאת לפנסיה? האם מחייבים אותי? למני פונים כדי לקבל את הפנסיה ואיך מקבלים ? איזה טפסים צריך למלא כשיוצאים לפנסיה? אלו רק חלק מהשאלות הנפוצות של מי שעומד לפני פרישה- תשובות מפורטות יינתנו מול איש המקצוע אך ננסה לפשט עד כמה שניתו את המושגים והשלבים בדרך לפרישה.

מה זה גיל פרישה או גיל פנסיה?

גיל הפרישה הוא בראש ובראשונה מושג המתייחס למעבר של אדם בין היותו עובד המייצר הכנסה קבועה לפורש אשר אמור לקבל הכנסה שוטפת מתכניות חסכון אליהן הפריש במהלך השנים.

לגיל הפרישה הרשמי יש התייחסות קבועה בחוק והיא משפיעה על הזכאות לקבלת קצבת אזרח וותיק והטבות מס על קצבת הפנסיה, כל אלה נכנסים לתוקף רק לאחר שאדם עבר את גיל הפרישה הרשמי (גברים 67, נשים 62 נכון להיום).

האם אפשר לצאת לפנסיה לפני גיל הפרישה?

ההחלטה לצאת לפנסיה היא בידי העובד, ניתן לקבל קצבה מתכניות הפנסיה כבר מגיל 60  אך המשמעות היא כי הקצבה תהיה נמוכה יותר לכל חיי הפורש, זאת כיוון שהוא מקבל יותר קצבאות מאדם שיפרוש בגיל הפרישה או אחריו.

האם משלמים מס על קצבת הפנסיה?

קצבת הזקנה מקרן הפנסיה, היא הכנסה חייבת לכל דבר ועניין על פי מדרגות המס המעודכנים, כמובן שפורש לאחר גיל הפרישה הרשמי נהנה מהטבת מס מסוימת , אך הטבה זאת מוגבלת בתקרה , לאחר ניצול ההטבה יחויב הפורש במס לפי מדרגת המס השולי שלו.

כדאי להדגיש כי אדם שפרש ממקום עבודה מסוים והתחיל לקבל קצבת זקנה ועדיין ממשיך לעבוד במקום אחר ייאלץ לבצע תיאום מס ובהתאם יעודכן שיעור המס שעליו לשלם בהתאם להכנסה המצרפית שעשוי להגיע למדרגות מס גבוהות לכן יש לשקול אם כדאי למהר ולמשוך קצבה מתכנית מסוימת במידה ועדיין ממשיכים לעבוד במיוחד לפני גיל הפרישה כאשר אין הטבות מס על הקצבה.

אז מה הם השלבים בתכנון פרישה?

שלב ראשון – איסוף החומר

לאדם אשר עומד לפני גיל פרישה , ברוב המקרים יש מספר תכניות אשר נפתחו במהלך השנים.

לכל תכנית יש את המאפיינים שלה מבחינת צבע הכסף (הון או קצבה), הפרדה בין כספי פיצויים לכספי תגמולים, מיסוי בהתאם לשנה בה נפתחה התכנית וסוג התכנית, תכנית עם מקדם תוחלת חיים מובטח או בלי, ועוד מספר רב של היבטים אותם צריך לבחון.

איסוף החומר מתבצע לאחר פניה למסלקה הפנסיונית של משרד האוצר, וקבלת הפוליסות מחברות הביטוח הרלוונטיות.

את איסוף החומר מומלץ לבצע אפילו מספר חודשים לקראת הפרישה כיוון שתהליך זה מטבעו לוקח את רוב הזמן.

שלב שני – פגישה עם איש המקצוע

לאחר קבלת החומר מחברות הביטוח, הגיע זמן הפגישה עם איש המקצוע.

במהלך הפגישה יוחלט מהו הסכום אותו רוצים לייעד לקצבה על פי העדפות הפורש וצרכיו ובמסגרת המקורות העומדים לרשותו.

במידה ויש כספים אשר ניתנים למשיכה מיידית ללא מס , הדבר עשוי להיות כדאי לגבי חלק מהפורשים.

בפגישה יוצגו סימולציות של קצבאות עתידיות אפשריות בתרחישים שונים על מנת שהפורש יוכל לקבל החלטה מושכלת התואמת את צרכיו והעדפותיו.

לאחר שיוחלט מסלול הפרישה – עוברים למילוי המסמכים הרלוונטיים בפגישה.

במהלך הפגישה ימולאו גם מסמכים אותם יידרש הפורש להעביר למס הכנסה על מנת לנצל פטורים העומדים לרשותו, האישורים שייתקבלו מידי מס הכנסה יועברו לחברה ממנה יקבל הפורש את הקצבה.

שלב שלישי – העברת המסמכים לחברות הביטוח

זהו השלב הסופי לקראת קבלת הקצבה , העברת המסמכים לחברות בביטוח ופיקוח כי הבקשות בוצעו כראוי על ידי החברות, שלב זה עשוי לקחת אף מספר חודשים אך בחלק מן התכניות תשולם הקצבה רטרו מיום הגשת המסמכים.

אנו מלווים את לקחותינו לאורך כל התהליך עד קבלת הקצבה ומסייעים להם בהפחתת החששות המלווים את תהליך הפרישה , אם הנך מגיל 60 ומעלה אנו מזמינים אותך להשאיר פרטיך וכבר לתכנן את היום שלאחר הפרישה…

תפריט
נגישות
Open chat
צריכים עזרה?
איך אפשר לעזור ?