איחוד קרנות פנסיה

 

איחוד חשבונות פנסיה – כיצד ומתי כדאי לאחד? המדריך המלא.

מתי כדאי לאחד קרנות פנסיה? האם אפשר לאחד כל מוצר ? מהם היתרונות והחסרונות באיחוד קופות פנסיה?

האם האיחוד מתבצע באופן אוטומטי? באילו מקרים לא כדאי לאחד קופות פנסיה? איזה טפסים צריך למלא כדי לאחד קרנות פנסיה?

אם עברתם מספר מקומות עבודה במהלך חייכם , לא מן הנמנע כי ברשותכם מספר חשבונות פנסיה אשר חלקם לא פעילים , בחלק מן המקרים קיים יתרון לאיחוד קרנות פנסיה לתוך אותה קרן פנסיה פעילה או לחשבון חדש המרכז את כל התכניות שאינן פעילות מהעבר.

רפורמת “עקוב אחרי” איחוד קרנות פנסיה אוטומטי

בשנת 2017 נכנסה לתוקפה רפורמת “עקוב אחרי” בקרנות הפנסיה אשר עיקרה הוא איחוד אוטומטי של קרנות פנסיה לא פעילות עם חשבון פעיל של אותו עמית במידה ויש לו חשבון פעיל או במעמד הצטרפות לקרן פנסיה חדשה.

העמיתים בקרנות הפנסיה קיבלו במהלך 2017 הודעה כי חשבונות הפנסיה ה”רדומים” שלהן יאוחדו באופן אוטומטי עם החשבון הפעיל אשר ברשותם כל עוד לא יודיעו כי הם מסרבים לכך ע”י שליחת מכתב חוזר, הפעימה השנייה של התכנית בוצעה ב 2018 אך אנו ממליצים עדיין לכל חוסך לבצע בדיקה עצמית לאיתור חשבונות רדומים .

כדאי להדגיש כי הרפורמה מתייחסת לעמיתי קרנות פנסיה חדשות בלבד , אשר להם חשבונות לא פעילים מהעבר בקרנות פנסיה בלבד, מבוטחים בקופות גמל ו/או ביטוחי מנהלים וקרנות השתלמות אינם נכללים ברפורמה.

איחוד קרנות פנסיה ,מהם היתרונות?

קרן פנסיה הנה מוצר חסכון לטווח ארוך אשר מורכב מחסכון ורכיבי ביטוח, לרכיב החיסכון יש עלות אשר נקראת דמי ניהול ועלויות הביטוח נגזרות מהסכום הצבור בקרן הפנסיה של כל לקוח , דמי הניהול המקסימליים בקרן הפנסיה עומדים על 0.5%  מצבירה , ו 6%  מהפקדות שוטפות, לרוב העמיתים בקרנות הפנסיה יש הסדרים מיטיבים בנושא דמי הניהול אם באמצעות המעסיק או שביקשו להוזיל את דמי הניהול באופן פרטני מהקרן.

כאשר קרן אינה פעילה (ללא הפקדות שוטפות) החברה המנהלת את קרן הפנסיה רשאית לגבות את דמי הניהול המקסימליים וכך היא עושה, עלויות הביטוח אף הן יורדות ככל שהצבירה בקרן גבוהה יותר.

לאור האמור יש יתרון לגודל מבחינת העלויות אם מאחדים קרנות פנסיה לא פעילות עם הקרן הפעילה , כך ניתן להוזיל את דמי הניהול על כל הכסף המנוהל וכן ליהנות מעלויות ביטוח מופחתות, לפרמטרים הללו יש השפעה מטבע הדברים על החיסכון לגיל פרישה.

לאיחוד קרנות פנסיה יש השפעה גם על עלות רכיב הביטוח לכיסוי שארים ונכות בקרן הפנסיה הפעילה, כך שככל שהצבירה גדולה יותר עלות הביטוח יורדת.

האם אפשר לאחד כל מוצר פנסיוני?

תקנות הניוד מאפשרות לנייד מוצרי חסכון בעלי מאפיינים דומים, כלומר ניתן להעביר ולאחד כספים בין כל המוצרים הפנסיוניים הקצבתיים ובינם לבין עצמם, בניהם ניתן למנות קופות גמל, קרנות פנסיה וקופות ביטוח (ביטוח מנהלים לסוגיהם), משכך ניתן לאחד מוצרים דומים למוצר אחד , אך יש לקחת בחשבון אם מוותרים על תנאים הקיימים במוצר אותו אנו מניידים והאם הדבר כדאי.

באילו מקרים לא כדאי לאחד קופות פנסיה?

כאשר מדובר בקרנות פנסיה לרוב איחוד חשבונות לא פעילים יהיה בעל יתרונות לחוסך, לעומת זאת כאשר מדובר בביטוחי מנהלים לעתים מדובר במוצרים וותיקים בהם קיימים תנאים כגון הבטחת מקדם תוחלת חיים, ואיחוד חשבונות עשוי לפגוע באותם תנאים , במכלול השיקולים יש לקחת את העלויות וכמובן את הצבירה הקיימת במוצר ,ובהתאם לכך להחליט אם איחוד הקופות יהיה כדאי או לא.

איחוד קרנות פנסיה לא פעילות , כיצד?

ניתן לפתוח חשבון חדש אשר מרכז את כל המוצרים שאינם פעילים, והם מופיעים כ”תת חשבון” באותו מוצר מאחד, היתרונות הם עלויות שקופות ואחידות , נוחות בשליטה על החיסכון הפנסיוני, ויתרון לגודל מול הגוף המנהל.

איך לאחד קרנות פנסיה?

איחוד חשבונות לא פעילים ניתן לבצע באופן ישיר מול הגוף המנהל או באמצעות סוכן פנסיוני אשר מומלץ כמובן בשל הליווי והתאמת הצרכים העלויות בשני המקרים זהות ללקוח, הטפסים אשר נדרשים הם טופס הצטרפות למוצר חדש וטופס העברה לכל אחד מהחשבונות שאינם פעילים , בהנחה והמסמכים מולאו כנדרש איחוד הקופות אמור להתבצע בתוך כ 3 שבועות מקסימום מרגע הגשת הבקשה.

אנו מבצעים איחוד קופות פנסיה לא פעילות מסכום צבור של החל  מ 300 אלף ₪, ומזמינים אותך להשאיר פרטיך על מנת לבדוק אם המהלך מתאים עבורך.

תפריט
נגישות
Open chat
צריכים עזרה?
איך אפשר לעזור ?